Святий Конин, кіньми править
Зайве переконувати, як шанобливо ставилися українські селяни до коней. Одвічна любов до цих благородних тварин цілком природна: коні допомагали людям з давніх давен обробляти землю, освоювати необжиті місця, транспортувати вантажі, з ними вирушали в далекі мандри. Неоціненну роль відігравали вони й під час воєн. Для козака кінь завше був вірним слугою і рідним братом. Згадаймо, якими високохудожніми й поетичними епітетами змальовують коней численні народні пісні:
Ой коню, мій коню,
Коню вороненький,
Біжи на Вкраїну
До рідної неньки.
Скажи їй, мій коню,–
Я тут, на роздолю,
В краю на чужині
Загинув за волю.
Серед багатьох інших покровителів чільне місце посів і святий Конин. Це свято припадає на 18 березня. В різних місцях його відзначали по-різному, але загальний зміст зводився до того, що святий Конин завжди справно доглядає і шанує тварин. Саме за це його й уподобав Ілля-Громовик, котрий, їдучи колісницею, брав за погонича лише Конина – “бо він опікун усіх коней і конюхів”. Батьки під час грому, щоб діти не лякалися, казали:
– То святий Ілля через небесний місток калачі везе, а кіньми тими править сам Конон!
Селяни збиралися в цей день у шинок, пили горілку – “щоб коні були здоровими та робочими й не брикались”. Але остерігалися перебрати міру – “бо хто буде п’яний, того мерини поносять під час жнив”.
На Кононів день намагалися задобрити й домовика. Як відомо, люди вірили, що в кожному обійсті живуть ці добрі духи й оберігають господарство від злої сили. Здебільшого домовики оселялися біля свійських тварин, переважно коней – ласкали їх, заплітали гриви тощо. Бувало й таке: домовик не вподобає тварину, тоді він починав збиткуватися з неї – лоскотав, їздив верхи. Щоб убезпечитись від нього, на святого Конина вішали на бантину вбиту сороку – “відтак домовик позбавлятиметься з птахом і полишить мучити коней”. Дехто навмисне тримав у стайні навіть цапа – “щоб їздив на ньому” або закопував горщик каші “аби домовик живився й хату глядів”.
У цей день господині передивлялися городнє насіння. “На Кононовій днині,– казали,– город сниться господині”. Але найбільшу шану віддавали покровителеві домашніх тварин, бо “Святий Конон кіньми править”.
Наші партнери
Вироби ручної роботи для створення затишку у вашому домі
теги: свята • традиції • березень
автор: Басмат Лідія