Дід та баба
Як жили собі дід та баба, та була в них курочка ряба, та й знесла та курочка яєчко, яєчко не простеньке — золотеньке. Дід бив, бив — не розбив; баба била, била — не розбила; мишка бігла, хвостиком махнула, яєчко упало й розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, а ворітця скрипочуть.
Прилетіла сорока та й питає у ворітець:
— Ворітця, ворітця, чого ви скрипочете?
Ворітця й кажуть:
— Якби ти знала, то б на собі пір’ячко обірвала!
— Як?
— А так: як жили собі дід та баба, та була в них курочка ряба, та й знесла та курочка яєчко, не простеньке — золотеньке. Дід бив, бив — не розбив; баба била, била — не розбила. Мишка бігла, хвостиком махнула, яєчко упало та й розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, а ворітця скрипочуть.
Сорока й обірвала на собі пір’ячко.
Сіла вона на дубочку, а дубочок і питає:
Нащо ти, сороко, на собі пір’ячко обірвала?
— Е, якби ти знав, то б на собі гіллячко опустив і листячко обірвав.
— Як?
— А так: як жили собі дід та баба, та була в них курочка ряба, та знесла курочка яєчко, яєчко не простеньке — золотеньке. Дід бив, бив — не розбив; баба била, била — не розбила; мишка бігла, хвостиком махнула, яєчко упало й розбилось. Дід плаче, баба плаче, а курочка кудкудаче, а ворітця скрипочуть.
Дубок і опустив гіллячко, і листячко на ньому обсипалось.
Пасся баранець під дубком і питає:
— Дубочку, дубочку, нащо ти на собі гіллячко опустив?
— Е, якби ти знав, то б і ріжки позбивав.
— Як?
— А так: жили собі дід та баба, та була в них курочка ряба, та знесла курочка яєчко, яєчко не простеньке — золотеньке. Дід бив, бив — не розбив; баба била, била — не розбила; мишка бігла, хвостиком махнула, яєчко упало та й розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, а ворітця скрипочуть.
От баранець і позбивав на собі ріжки.
Пішов він до криниці пити води, а криниця й питає:
— Баранець, баранець, нащо ти на собі ріжки позбивав?
— Е, якби ти знала, то б і замуравилась!
— Як?
— А так: як жили собі дід та баба, та була в них курочка ряба, та знесла курочка яєчко, яєчко не простеньке — золотеньке. Дід бив, бив — не розбив; баба била, била — не розбила; мишка бігла, хвостиком махнула, яєчко упало і розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, а ворітця скрипочуть.
От криниця й замуравилась.
Прийшла писарева наймичка води брати до криниці та й питає:
— Криничко, криничко, чого ти замуравилась?
— Е, якби ти знала, то б і відра побила!
— Як?
— А так: як жили собі дід та баба, та була в них курочка ряба, та й знесла та курочка яєчко, яєчко не простеньке — золотеньке. Дід бив, бив — не розбив; баба била, била — не розбила; мишка бігла, хвостикем махнула, яєчко упало і розбилось. Дід плаче, баба плаче куэочка кудкудаче, а ворітця скрипочуть.
Наймичка й побила відра.
Приходить додому, а писарка й питає:
— Нащо ти відра побила?
— Е, якби ви знали, то б і коси на собі обірвали!
— Як?
— А так: як жили собі дід та баба, та була в них курочка ряба, та й знесла та курочка яєчко, яєчко не простеньке — золотеньке. Дід бив, бив — не розбив; баба била, била — не розбила; мишка бігла, хвостиком махнула, яєчко упало та й розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, а ворітця скрипочуть.
От писарка й обірвала на собі коси.
Писар і питає:
— Нащо ти на собі коси обірвала?
— Е, якби ти знав, то б усі папери в писарні порозкидав і людей повигонив.
— Як?
— А так: як жили собі дід да баба, та була в них курочка ряба, та й знесла та курочка яєчко, яєчко не простеньке — золотеньке. Дід бив, бив — не розбив; баба била, била — не розбила; мишка бігла, хвостиком махнула, яєчко упало та й розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, а ворітця скрипочуть.
От писар усі папери порозкидав і людей повигонив.
Наші партнери
Вироби ручної роботи для створення затишку у вашому домі
Джерела та збірки:
Текст української народної казки "Дід та баба" входить до таких джерел та збірок:
- З живого джерела. Українські народні казки в записах, переказах та публікаціях українських письменників. — Київ: "Радянська школа" , 1990.