Підтримати
  1. Головна>
  2. Казки>
  3. Горнець із золотом

Горнець із золотом

Був собі бідняк. Мав сина ледаря. Поки той бідняк мав силу, то працював у попа, але піп йому нічого не платив, казав: “Як умреш, я задурно тебе поховаю”. Ходив він і до війта робити, війт теж нічого не платив, казав: “Коли будеш умирати, я задурно заповіт напишу”. Постарівся чоловік, жінка його вмерла, а син не хоче батька годувати, каже: “Що ти мені лишиш, коли вмреш?”

Старий думав-думав і надумав. Каже:

— Сину, коли я вмру, то лишу тобі золото.

— Давай, тату, вже золото.

— Ні, сину, я те золото мушу розділити на три пайки: одну дам тобі, другу попові, а третю війтові. Йди до війта, аби написав мій заповіт.

Пішов син до війта, розказав. Війт побіг до ксьондза та й всі три радяться:

— То погано, аби тато десь тримав золото. Він умре, а ми не знайдемо, де воно.

— Давайте купимо великий глиняний горнець з малим отвором, аби туди міг лишень золотий пролізти. Коли старий умре, ми зійдемося, розіб’ємо ту касу, а грішми поділимось.

Купили горнець, принесли старому, склали заповіт. Питають його:

— А де ви тримаєте гроші?

— Тримаю закопані в шкіряному мішку. Тепер я їх пересиплю в цей горнець. А коли вмру, то маєте файно з оркестром поховати, зробити по мені гостину, а по гостині ти, сину, візьмеш з-під печі цей горнець, станеш на стілець і розіб’єш до землі. Тоді поділитеся тим добром. Але дивися, аби ксьондзові найбільше перепало.

Старого доглядали, файно годували, а коли вмер — поховали з музикою, запросили багато людей на поминки. Вже по гостині лізе син під піч, виймає горнець, стає на стілець, а піп з війтом помагають йому той горнець підняти, бо дуже тяжкий. Каже піп:

— Видко, він нам багато золота лишив.

Ледве-не-ледве підняли той горнець. Як кинув лінивий син його зі стільця! Горнець розчерепанився на кавалки, а з нього сміття різне та нечистоти як бухнуть! Та й найбільше на попа і на війта. Каже війт:

— Ну, якби знав, що твій тато таку відумерщину нам лишить, то я б його ще живцем поховав.

— А я би поміг, — сказав піп.

Всі три скористали з того.

Аудіозапис української народної казки “Горнець із золотом” (початок казки на 25:47 хвилині)

Джерела та збірки:

Текст української народної казки "Горнець із золотом" входить до таких джерел та збірок:

  • Казки гір і підгір'я в записах Степана Пуника. – Київ "Веселка", 1995. – 398 с.

Поділитися