Казка про те, як піп став конем
Жив піп, їв білий хліб, і здалося йому, що хліб зачорний. Довідався, що в його краю живе такий чарівник, який може зробити все, що душа забагне. Збирається піп до чарівника з просьбою, аби зробив так, щоб він їв ще біліший хліб, як тепер має.
Йде піп день, йде два — тут ночує і там ночує, аж на третій день зустрічає старенького дідуся.
— Добрий день!
— Добрий день!
— Куди, отче, йдете?
— Йду випитувати такого чарівника, аби міг мені зробити ще біліший хліб, як я маю.
— Я є той самий чарівник, котрого ви шукаєте.
Розпитує попа, звідки він. Сидять собі й розмовляють. Аж іде з лісу господар. Везе дрова такою худою шкапою, що аж вітер нею колише.
Питає чарівник:
— Чого ви, господарю, так мучите коня? Бачите — він не годен уже важке тягати — старий, худий, слабий. Не мучте його, а впрягайте оцього коня. Він повезе вдвоє більше, як ваш.
Не встиг чарівник ці слова вимовити, як з попа зробився кінь. Випрягає господар свою шкапину, випускає на пашу, а впрягає молодого, ситого коня.
Каже чарівник:
— Оріть ним, сійте, возіть сіно, дрова і годуйте самою соломою. І лише відтепер за рік дасте йому їсти сіна або конюшини й приженете на це саме місце.
Минає рік. Господар приганяє коня туди, звідки взяв. Чарівник тут як тут. Оглянув коня з усіх боків і каже:
— Він ще нехудий. Беріть ще на рік, годуйте лише соломою, а як будете гнати сюди, то дайте йому сіна.
Через рік пригнав господар коня на роздоріжжя. Подякував красно чарівникові, забрав свого коня — що й не впізнав, так відпасся — і поїхав додому. А чарівник сів верхи на попа, приїхав до його двору, загнав вночі під возівню й пішов.
Вранці вийшла попадя за дровами, бачить — незнайомий кінь припнутий. Набирає вона дров, а піп-кінь жінку впізнав і нагнувся до неї: хотів на вухо шепнути, аби якось вирятувала його. Їмость подумала, що кінь хоче її вкусити. Як мала в руці поліно, як вдарила рубанцем і вибила йому око.
І хліба білішого піп не знайшов і око втратив.
І на цьому кінець.
Наші партнери
Вироби ручної роботи для створення затишку у вашому домі
Джерела та збірки:
Текст української народної казки "Казка про те, як піп став конем" входить до таких джерел та збірок:
- Казки гір і підгір'я в записах Степана Пуника. – Київ "Веселка", 1995. – 398 с.