Підтримати
  1. Головна>
  2. Пісні>
  3. Обрядові пісні>
  4. Родинно-обрядові пісні>
  5. Весільні пісні

Весільні пісні

Весільні пісні — пісні, що супроводжують весільні обряди, пояснюють їх зміст і значення, прославляють молодих та їх батьків.

Опис жанру весільної пісні

Українське традиційне весілля неможливо собі уявити без пісень. Вони — невід’ємна складова частина бучного, багатолюдного, яскравого обрядового дійства, яке тривало кілька днів, а то й тижнів і мало, як тепер ми сказали б, чітко окреслений сценарій з головними та другорядними дійовими особами та виконавцями. Не обходилося і без глядачів — запрошених близьких і далеких родичів, сусідів, друзів або й незапрошених односельців, які, зачувши музику і співи, просто заходили подивитися, як вбрані молода (наречена) і молодий (наречений), як виконуються встановлені звичаєм дії, як грають свої ролі свати й свашки, дівчата-дружки і хлопці-дружби (їх ще називали боярами) та інші весільні гості.

Зміст, композиція, характер мелодій, склад виконавців, пісенний та музичний супровід теж визначалися усталеним сценарієм, тому весільні пісні легко вирізнити серед величезного масиву обрядової і необрядової лірики. Хоч би про який епізод у них не співалось, майже завжди звучить традиційний зачин:

Летять галочки у три рядочки...

або

На калиноньці дві ягодоньці...

або

А в садочку дві квіточки...

Найдавніший вид утворення нової сім'ї - умикання, тобто викрадення нареченої (іноді за її згодою), що підтверджено одним давньоруським літописцем. Молодь (радимичі, в'ятичі, сіверяни) на розвагах танцювала й співала "бьсовскія пьсни, и ту умикаху жени собь сь нею же кто сьвьщашеся". Звертаємо увагу і на те, що й тоді при одруженні лунали пісні. Крім викрадення, існували й такі форми шлюбу, як завоювання і купівля нареченої. Їх відгомони вчуваються у піснях, що пізніше увійшли в усталений пісенний весільний репертуар:

...будемо бити на воєвати,
Мар'єчки не давати...

або

Татарин, братик, татарин
віддав сестру за таляр,
біле личко за п'ятак,
русу косу віддав так...