Підтримати
  1. Головна>
  2. Пісні>
  3. Родинно-побутова лірика>
  4. Пісні про родинне життя

Пісні про родинне життя

Пісні про родинне життя говорять про радість і смуток, щастя материнства й горе сирітства, сімейну злагоду й незгоду.

Опис жанру пісні про родинне життя

У піснях про родинне життя переважають мотиви радості та смутку, радості бути мамою та горя сирітства, сімейної ідилії й незлагоди; багато пісень створені жінками, нещасними в шлюбі. Вивчаючи описи жіночого нещастя в народних піснях, Іван Франко коментував, що часто можна зустріти безліч сумних та жалібних болючих, розповідаючи нам про таку тяжку долю, що, замислившись над тими піснями і тим життям, котре їх викликало, ми не можемо не злякатися, не можемо не задати собі запитання: невже це можливо?! [1] На жаль, часто молоду дівчину видавали за хлопця лише з розрахунку на ліпше матеріальне становище нареченого. А згодом, у чужій родині, вона перетворювалася в наймичку, над якою знущалася мати чоловіка, бо невістка — то не своя дитина; підбурений своєю ненькою, чоловік хапав до рук батога.

Ой там за горою, там за крем'яною
Не по правді жиє чоловік з жоною.
Вона йому стелить білу постелечку,
Він на ню готовить з дроту нагаєчку...

Біду переживала та жінка, в якої чоловік пив, бо він вдома не працює, лише п’є, а як приходить додому, то свою дружину б’є.

Родинні перипетії, які доречно підмітив Іван Франко, у більшій частині випадків були створені «не на грубих та варварських звичаях народних», бо відчуття і здоровий глузд нації чинить опір їм, а породжені вони під впливом «недобрих фактів матеріальних» [2].

Примітки

[1] Франко І. Вибрані статті про народну творчість. — Київ, 1955. — С. 107.

[2] Франко І. Зібрання творів: В 50-ти т. — Київ, 1980. — Т. 26. — С. 244-245.