- Головна>
- Пісні>
- Соціально-побутові пісні>
- Бурлацькі пісні
Бурлацькі пісні
Бурлацькі пісні — тематична група станових (суспільно-побутових) пісень, мотиви яких відбивають умови життя і праці бурлаків — людей-заробітчан без постійної роботи і постійного місця проживання.
Список бурлацьких пісень
- А бурлака добре робе
- Да не жаль мені на галочку
- Зібралися всі бурлаки
- Йа розлилися ріки
- Нема горя так нікому
- Ой гук, мамцю, гук
- Ой колись були степи, сінокоси
- Ой наступила чорна корова
- Ой що ж бо то та й за ворон
- Стоїть явір над водою, в воду похилився
- Та забіліли сніги
- Та летить орел понад морем
- Та нема в світі гірш нікому
- Як були ми на морі
Опис жанру бурлацької пісні
Бурлаки — це селяни, які, втікаючи від закріпачення, ставали на тимчасові заробітки. Вони терпіли поневіряння, голод і тяжку працю, зате належали самі до себе; манила воля, але ніде безрідний бурлака її не знаходив: «Степ веселий, край далекий, та ніде прожити».
Образність бурлацьких пісень скупіша, ніж в родинно-побутовій ліриці, більше суворого реалізму, нарікань на соціальну несправедливість, але в ряді пісень простежується тісний зв’язок з лірикою інших циклів, особливо з козацькими піснями.
Настрій туги за рідним краєм, сім’єю, образ смерті на чужині передається за допомогою художніх засобів, широко використовуваних в народній ліриці: схилена вишнева гілка — дружина, що втратила надію та повернення бурлака; рання роса, що висихає на вітрі — бурлацьке життя, що минає в горюванні; гадина, що в’ється біля серця; явір, коріння якого вода підмиває — туга, що точить бурлака.