Підтримати
  1. Головна>
  2. Пісні>
  3. Соціально-побутові пісні>
  4. Рекрутські та солдатські пісні

Рекрутські та солдатські пісні

Рекрутські пісні (також солдатські пісні) — пісні про важку службу юнаків у російській царській армії й у війську Австро-Угорської імперії.

Опис жанру рекрутської та солдатської пісні

Рекрутські та солдатські пісні, як і чумацькі, мають багато спільного з козацькими піснями: в них звучить туга за домівкою, за ріднею, нарікання на долю; один з провідних мотивів — прокляття панам, які насильно оддали в солдати, офіцерам, які знущалися з новобранців; зображені картини кривавих боїв, страждань і смерть поранених, які ненавидять тих, хто затівав війну.

А хто хоче воювати,
Дай му, Боже, помирати!

Велику групу складають пісні про рекрутський набір: це були, як пише Г. Хоткевич, пісні “безпомічності, покірності всесильному режимові:

Ох, і то ж не маки —
То наші козаки,
Тож наші козаки,
Та все новобранці,
Що понабирали
В неділеньку вранці…

І дивний незвичайний хаос утворили ці звуки, перемішавшися зі стоном матерів, сумом батьків і риданнями покинутих дівчат”.

У піснях, створених на землях Західної України, що тривалий час була під владою цісарської Австро-Угорщини, також відбита трагедія рекрутів: незрозумілі порядки, чужа мова, чужа сторона, покарання, безкінечна муштра, а попереду кров, яку проливатимуть жовніри заради чужої вигоди. Для них служба — то страшна мука — бо “наші руки нігди того не робили, но сіяли та й орали, за плугом ходили”.

Найтяжча доля випадала біднякам, “бо багацькі гроші мають, то ся викупляють”, а сироти мусять відбувати повний термін, тому солдатські й рекрутські пісні сповнені скорботою, жалем, і часом підносяться до традиційних вершин.